Praca, która daje satysfakcję i zadowolenie- jak stać się wolnym i szczęśliwym człowiekiem?

Autor: Anna Wiechowska

Praca, która daje satysfakcję i zadowolenie- jak stać się wolnym i szczęśliwym człowiekiem?

Wiele ludzi wykonuje swoją pracę z przymusu, bo przecież trzeba coś w życiu robić, a także  zarabiać pieniądze na utrzymanie  samego siebie, rodziny, po prostu  na egzystencję.

Czy można iść do pracy i czerpać z niej przyjemność? Czy pracę i przyjemność można łączyć? Nawet trzeba! zarówno sfera prywatna jak i zawodowa jest istotna – bo życie nasze jest niezwykle cenne.

Instytut Gallupa (George Horace Gallup – amerykański profesor i badacz, socjolog, statystyk i publicysta. Pionier w dziedzinie badania opinii publicznej) przeprowadził badania mające sprawdzić, jak ludzie podchodzą do swojej pracy. Wyniki pokazują, że 63% badanych nie angażuje się w wykonywają pracę, niemal ćwierć, dokładnie 24% czuje się kompletnie zdemotywowana, a jedynie 13% to osoby w pełni zaangażowane i kochające swoją pracę. Nie są to wyniki zbyt optymistyczne ale jednak pokazują, iż istnieją osoby, które czerpią radość oraz satysfakcję ze swojej pracy.

Jeśli jesteś w gronie szczęśliwych i wolnych ludzi, którzy stanowią 13% kochających swoją pracę to ogromne gratulacje! Działaj tak dalej, rozwijaj się oraz zarażaj innych tym optymizmem i możliwościami.  Jeśli nie to prawdopodobnie należysz do grupy osób, które wstają rano do pracy niezadowolone, znudzone, z kwaśną miną oraz idące do pracy  z negatywną energią, aby jak najszybciej przepracować 8 godzin i jak najszybciej wrócić do domu. Bo tak trzeba, tak ma większość ludzi itp. I tak życie obraca się  w koło i mijają piękne  chwile, godziny, dni naszego życia. Często niezadowolenie z pracy przekłada się także na niezadowolenie w sferze życia prywatnego, a co najważniejsze rodzinnego.

Nie wiem czy wiesz, ale w pracy spędzamy ponad 10 lat swojego życia!. Zakładając, że pracujesz tygodniowo 40 godzin między 20 a 65 rokiem życia odliczając urlop, to Twój czas pracy wynosi ponad 90 000 godzin. Jeżeli tak mało osób czerpie radość z pracy, to dlaczego tak jest ? Bywa tak, że boimy się zmiany, czegoś nowego, a przede wszystkim obawiamy się aktywności, bo często żeby osiągnąć zadowolenie z życia musimy czerpać z życia wiele możliwości i co najważniejsze dawać z siebie znacząco więcej niż zwykle. Pamiętaj nie ma w pracy nieodpowiednich ludzi są nieodpowiednie stanowiska, każdy z Nas ma ogromny potencjał, każdy wykonywany zawód, stanowisko jest bardzo potrzebne i kluczowe na rynku pracy, nie ważne czy jesteś menadżerem, dyrektorem, pracownikiem produkcji, sprzedawcą, spawaczem, pracownikiem budowlanym czy kierownikiem sprzedaży itp. ważne, abyś z tej pracy czerpał satysfakcję i zadowolenie wtedy będziesz wolnym i szczęśliwym człowiekiem.

Trzeba tylko zacząć działać zdobywać nową wiedzę, rozwijać się i iść do przodu! Jeśli będziesz siedzieć bezczynnie i tylko marudzić, niczego nie zmienisz i dalej będziesz nieszczęśliwy. Jeżeli natomiast weźmiesz odpowiedzialność za swoje życie i szczęście, być może uda ci się naprawdę wiele zmienić w swoim życiu zawodowym.

Często słyszę od innych słowa typu: nie ma sensu, jestem za stary… zastanawiam się w jakim wieku? Zawsze się da! podnieść kwalifikacje, zmienić je tzn. przekwalifikować się, tylko trzeba chcieć i widzieć tego korzyść albo zdobyć nowe umiejętności oraz doświadczenie. Nie ma takiej bariery, której nie da się przejść o ile wierzysz w siebie i swoje umiejętności. Od czego zacząć? Pomyśl co najbardziej lubisz robić, co sprawia Ci radość ? W czym jesteś dobry lub w  czym możesz być dobry? Jakie priorytety są dla Ciebie ważne, ile chciałbyś zarabiać itp. Pamiętaj rozważ to na spokojnie i bez zbędnego pośpiechu. Może inne stanowisko, może inny dział, a może własna działalność gospodarcza? Jeśli pojawi się  w Twojej głowie pomysł, zapisz go! I stwórz plan działania i zacznij go realizować. Zawsze możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, coacha, specjalisty do spraw rozwoju zawodowego i osobistego. Pamiętaj być może uda Ci się od razu, lecz może być tak, iż nie będzie to takie proste a proces będzie bardziej długotrwały, bądź na to gotowy. Nigdy nie zniechęcaj się, lecz kiedy się już uda bądź szczęśliwy i czerp z życia jak najwięcej – tak, aby wstać do pracy z zadowoleniem i optymizmem!

Od wielu lat byłam i jestem zdeterminowana do działania, rozwoju, inwestycji w siebie i zarażania tym innych. Moja przebyta edukacja, doświadczenie zawodowe, spotkanie wielu mentorów na swojej drodze, ludzi z pozytywną energią, wiedzą i doświadczeniem, a przede wszystkim moją babcią Zosią, która była moją największą inspiracją w życiu. To dzięki niej mam ogromy power, chęć do życia i działania.

Prowadząc własną firmę, kieruję się zasadą, iż to zespół ludzi, z którymi współpracuję tworzą  całokształt działalności, a moi współpracownicy są kluczowi. Zawsze kieruje się zasadą dobrego klimatu w pracy oraz wsparcia i wzajemnych pozytywnych relacji interpersonalnych.

Złotym sposobem na przeżycie piękna w życiu jest oczywiście robienie tego, co się kocha. Znajdź odpowiednią drogę dla siebie, tak, aby móc na przepracowaną dekadę patrzeć z radością i optymizmem.

Podobne posty

Napisz komentarz